Klidná Bašť logo

Informace 12/2015

Informace o současném stavu kauzy Letiště Vodochody

 

Městský soud v Praze rozhodl, že ruší rozhodnutí MŽP, které zrušilo kladný posudek k EIA LV.

Když odhlédneme od faktu, že soud nařizuje, co si má MŽP myslet a že nesmí měnit názor (velmi pozoruhodné), jde o bezprecedentní krok – jak co do výroku, tak co do rychlosti, se kterou tento případ proběhl. Ani MŽP ani obce, které byly účastníkem, zatím rozsudek neobdržely.

Zdůvodnění Rozsudku nemáme, snad nějaké existuje a bude doručeno.

Na dnešní schůzi sdružení SLV bylo rozhodnuto o podání kasační stížnosti na Nejvyšší správní soud. Ten o věci rozhodne asi během února 2016. Možnosti jsou dvě – buď rozhodnutí MěS potvrdí – což se zdá nepravděpodobné, nebo zruší a vrátí věc MěS zpět. Ten pak by měl (v tomto případě) rozhodnout znovu a zřejmě tak, že dá za pravdu MŽP.

Kasační stížnost podávají obce Panenské Břežany, Zlončice a Dolany. Dle vyjádření zástupců dalších obcí se připojí Bašť, Líbeznice, Měšice, Máslovice, Úžice a město Kralupy. Podá ji určitě i MŽP.

V obou případech jsou další bezprostřední kroky na MŽP, dle nového znění zákona o EIA bude určitě zpracován nový Posudek dokumentace EIA (jiným posudkářem). Těžko bude doporučující a kladný, obrovské závady v EIA se ignorovat nedají – tak jak to udělal původní posudkář.

Takže nás teď čekají soudní bitvy, což jsme ostatně tak jako tak očekávali.

Současný stav rozhodně neznamená, jak tvrdí ředitel LV Kačur, že letiště má zelenou k realizaci záměru. Je to jen další z jeho mnoha lží.